Kıdem Tazminatı Reformu Cumhurbaşkanlığı Yıllık Programında

tarafından
4
Kıdem Tazminatı Reformu Cumhurbaşkanlığı Yıllık Programında
Our Reader Score
[Total: 1 Average: 5]

Kıdem Tazminatı Reformu Cumhurbaşkanlığı Yıllık Programında .

365Haber2019 yılı Cumhurbaşkanlığı Yıllık Programı’nda yer alan kıdem tazminatı reformuyla birlikte her çalışan için bir hesap açılacak, bu hesaba yatırılacak aylık miktar en az 169 lira olacak.Yılbaşından itibaren uygulanacak ve asgari ücretle birlikte bu miktar artacak.Yeni Ekonomi Programı’nda yer alan kıdem tazminatı reformu 2019 yılı Cumhurbaşkanlığı Yıllık Programı’nda da yer aldı.

Sosyal tarafların anlaşması ile birlikte yapılacak çalışmaya göre her çalışanın Kıdem Tazminatı garanti altına alınacak. Bunu sağlamak amacıyla da her çalışan için bireysel bir kıdem tazminatı hesabı açılacak. Böylece 1 günlük çalışmanın bile karşılığı olacağından tazminatı hak etmek için 1 yıl beklemek gerekmeyecek. Üstelik tazminat hesabı kişisel olduğu için istifa tazminat almaya engel teşkil etmeyecek.

Bugün hiçbir şirketin kıdem tazminat fonu olmadığı için olası işçi çıkarmalarda sıkıntılar yaşanıyor. Yeni sistem her ay ödeme getireceği için işverenler açısından da büyük bir yük ortadan kalkacak. Böylece aylık küçük miktarlarda yapılacak ödemeler çalışanın hesabında birikecek ve bu biriken para tazminat olarak kendisine verilecek.
365Haber
MEVCUT DURUM

Tazminat için 1 yıl bekleniyor, sadece işten atılan alabiliyor, firmalar kaynak ayırmıyor, çalışan tazminatını bilmiyor, kendi ayrılan tazminatı bırakıyor, mahkemeler tazminat dosyası ile dolu.

REFORM SONRASI

1 gün bile çalışan tazminat alacak, herkesin kıdem tazminatı garanti olacak, işveren her ay bir ödeme yapacak, her çalışan kendi hesabını görebilecek, iş değiştiren tazminat hesabını taşıyabilecek, işveren-işçi arasında tazminat sorunu kalmayacak.

365Haber

365 Gün Kesintisiz Son DakikaHaberleri, Gündem , Spor , Magazin, Sağlık Haberleri,Güncel Haberler